Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Genellikle belli yaş üstünde kadınlarda görülse de beklenmedik şekilde18 yaş gibi çok genç hastalarda da görülebilmektedir. Kişinin kendini daha güzel hissetmek istemesi doğal ve bence cevaplanması gereken bir konudur. Peki bu konuda ne yapmak gerekir. Ameliyatsız tekniklerin pek mümkün olmadığını ve sutyen gibi unsurların yeterli gelmediğini söyleyebilirim. Öncelikle bir plastik cerraha başvurmak gerekir. Benim kişi de ilk değerlendirdiğim mevcut meme dokusunun yeterli olup olmadığıdır. Gerekli ise meme implant kullanımına hastamın da isteğini gözeterek beraber karar vermektir. Sonrasında da diri ve arzulanan meme yapmak ana hedeftir. Özel sutyen kullanımı estetik cerrahide her meme ameliyatından sonra gereklidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Meme Dikleştirme Ameliyatı Özellikle sarkan ve meme ucu aşağı doğru inen kişilerde ve genellikle doğum sonrasında süt veren kadınlarda, süt devresi bittikten sonra meme boyutu eski haline dönerken sarkmalar oluşur. Estetik açıdan bozulur ve kişi bundan rahatsız olmaya başlar. Esnekliğini yitiren meme ucu aşağı sarkar. Yaş faktörü de çok etkilidir. Esnekliğini kaybeden meme sarkık ve esnek olmayan bir duruş sergiler. Bazı hastalarda da kilo kaydı, hızlı kilo alıp verme meme sarkmasına sebebiyet verir. Bu ve bu tarz durumlar meme dikleştirme ameliyatıyla düzelir. Meme dikleştirme ameliyatı yapılırken hastanın kendi dokusu kullanılır. Meme dokusu çıkarılmadan önce, hastanın sarkan derisinin fazlalık kısmı alınır. Meme yapısında kas yoktur. Tamamen yağ ve süt bezelerinde oluşur. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme dikleştirmede işe yaramaz. Meme başını yukarı kaldıramaz. Meme sarkmaları için ameliyat gereklidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Yaş Grubu İçin Uygundur?

Meme dikleştirme operasyonuna; volümünü kaybetmiş ve sarkmış olan memelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Meme dokusu, kadın hayatında önemli yer tutan bir yapıdır. Daha önce dik ve dolgun olan göğüslerinin; emzirme sonrasında içinin boşalmış gibi olduğunu ve sarktığını ifade ederek başvuran hasta sayısı azımsanmayacak sayıdadır. Meme dokusu anatomik gelişimini kadın anne olduktan ve emzirdikten sonra tamamlar; çünkü ergenlik döneminde ve gebelik döneminde vücutta salgılanan hormonlar nedeniyle en çok değişiklik gösteren dokulardan bir tanesidir. Meme dikleştirme operasyonuna; aşırı kilo veren ve emziren hastalarda ihtiyaç olduğu gibi; genç yaşta yapısal sarkmaya bağlı veya ergenlik dönemindeki hızlı meme büyümesi sonrasında da ihtiyaç duyulmaktadır. Meme dikleştirme operasyonu kararı ve yaşı;18 yaşından büyük olan hastalarda doktorunuzun muayenesi ile ve onun önerisi doğrultusunda planlanmalıdır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat yapıldıktan sonra sargılarınız bir gün bağlı kalacaktır. Ertesi gün pansuman yapılır ve sargılarınız değiştirilir. İyileşme sürecinizi hızlandırmak ve meme şeklini koruması için, ameliyat sonrası 15 gün kullanmanız gereken özel sütyen takıyoruz. Bu özel sütyeni 15 gün kullanmanız önemlidir. Ödemi azaltmak için de faydalı olacaktır. İyileşme hızınız dikkate alınır ama genelde 15 gün içinde dikişleriniz alınır. Ameliyat sonrası ertesi gün ayağı kalkabilirsiniz ama günlük hayatınıza dönmeniz 4 5 gün sürecektir.

  • Ağır kaldırmamalısınız.
  • Kendinizi olası darbelerden korumalısınız.
  • Göğüs üstüne yatmamalısınız.
  • 15 gün takmanız gereken özel sütyeni çıkartmamalısınız.
  • Sigara ve alkol tüketmemelisiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası hafif ağrılarınız olabilir 2 3 gün sürebilir. Zamanla ağrılarınız geçecektir. Ağrılarınız için ağrı kesiciler öneriyoruz. Ameliyattan 1 hafta sonra ise hasta işine dönebilir.2 ya da 3 gün sonra duş alınabilir. Memenin son şekil alması 8-11 hafta sürebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalıyor Mu?

Ameliyat izlerini şu şekilde ifade edelim. İlk 2 3 ay izler pembe renkte olacaktır. Zaman geçtikçe iyileşme durumunuza da bağlı olarak 6 ay ve 12 ay arası izler ten renginize dönecek ve belli belirsiz olacaktır. Ten rengine dönen izler gözükmediği için hasta izlerinden çok rahatsız olmaz.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Hangi Anestezi Yöntemi Kullanılır?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Sonrası Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Tabii ki emzirebilir. Göğüs küçültme ameliyatında kullandığımız özel tekniklerde olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatında uzman teknikle, süt kanallarının bir bölümünü koruyoruz. Çok nadir ve düşük bir ihtimal olmakla birlikte yine de emzirememe ihtimali vardır. Aşırı büyük memeli hastalar için olan bir istisnadır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir Mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatında sonra gerçekleşmiş bir hamilelik süreci tekrar sarkmaya neden olabilir. Genelde artık çocuk yapmayı düşünmeyen, kilo alıp vermesini durdurmuş sabitlemiş kişilerde tekrar sarkma olmaz.

İzsiz Meme Dikleştirmek Mümkün mü?

Hayır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası maalesef iz kalıyor. İlk 2, 3 ay pembe olan izler zamanla ten rengine dönüyor ve belirsizleşiyor.

Operasyon Süresi

Genelde 3 saat kadar sürebilir.

Ameliyat Süreci Ve Kesikler

Meme dikleştirmede amaç ;sarkık olan meme dokusunun toparlanması ve meme başının yukarı taşınmasıdır. Fakat yeterli meme dokusunun olmadığı yani ciddi volüm kaybı olan meme yapısında meme dokusunun daha dolgun ve genç görünümü için; eş zamanlı protez ile de desteklenmesi mümkün olabilmektedir. Operasyon genel anestezi altında yapılmakta ve sadece mastopeksi veya mastopeksi + implant yerleştirilmesi birlikte yapılmasına göre operasyon süresi 2-3 saattir. Operasyon sonrasında tıpkı meme küçülte operasyonunda olduğu gibi ters T şeklinde veya meme başı çevresi ve aşağı doğru uzanan düz bir hatta dikiş mevcuttur. Dikiş hattı altına diren yerleştirilmektedir. Operasyon sonrasında sütyen gibi destekleyen sıkı bandajlar ile pansuman yapılmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatında da olduğu gibi, göğüs estetiği ameliyatlarında da estetik dikiş kullanıyoruz. Dikişler estetik olarak ve kendisi eriyen dikişler olduğu için alınmasına gerek yoktur. Göğüs ameliyatı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Bu Ameliyatı Olmalı:

Sarkık, estetiği bozulmuş göğüslere sahip olan kişiler, dik ve esnek göğüslere sahip olmak isteyen kişiler için kesinlikle uygun ve yapılması gereken bir ameliyattır.
İzler zamanla belirsiz hâl alıyor. Ama izler sizin için ciddi sorun olacaksa ameliyatı tekrar düşünün. Ameliyat sonunda sorunsuz, dimdik ve şekilli göğüsleriniz olacak.

Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Ameliyat Olunabilir?

Süt kesilene kadar beklenmelidir. Süt kesildikten sonra ameliyat için en az 8 ay geçmelidir. Erken ameliyat olunursa Aksi takdirde göğüste iltihaplanma, dikiş açılma ve normalden fazla iz kalması gibi sorunlar ile karşılaşılır.

Çok Ağrı Hissedilir Mi?

Hafif hissedilir. Ağrı kesicilerle azaltılması sağlanır. Göğüste ara sıra yanma, batma, hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz.

Meme Dikleştirme Ameliyat Ücreti Ne Kadar?

Meme dikleştirme ameliyat ücret bilgisini, bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.