Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposuction

Liposuction

Liposuction, obezite gibi kilo alma sorunu yaşayan ancak bölgesel zayıflama yöntemleri ile zayıflayamayan kişiler de fazla yağ dokusunu almak ve vücudun istenilen şekli girmesini sağlamak için uygulanan yöntemdir. Halk arasında yağ aldırma olarak bilinen liposuction geçmişten bugüne kadar çok sık tercih edilen operasyonlardan bir tanesidir. Karın, bel ve kalçada fazla olan yağların giderilmesi için yapılır.

Liposuction, çeşitli yöntemlerle daha akışkan yapıya getirilen yağ dokularının 2 mm kesiler içinden 2-3 mm ince kanüller kullanılıp vakumlanarak uzaklaştırılması işlemidir.

Kimlere Uygulanır?

Liposuction yaptırmaya karar verdiyseniz eğer ilk olarak mutlaka alanında uzman bir doktordan bu konuda bilgi almalısınız. Bu uygulama zayıflama yöntemi değildir. Sadece bölgesel incelmeyi sağlayarak vücut hatlarının daha düzgün olmasını sağlayan bir yöntemdir. Eğer bölgesel yağlanma dışında ayrıca bir kilonuz varsa bununla ilgili doktorunuzla görüşerek diyet ve spora başlayabilirsiniz. Diyet ve sporla giderilmeyen yağlar için Liposuction yöntemine başvurmak daha sağlıklı olacaktır.

Liposuction yöntemi sağlıkla ilgili bir sorunu olmayan, hamile ve yeni doğum yapmamış olan herkese uygulanır. Diyabet, kalp hastalığı gibi hastalıklarınız varsa eğer bununla ilgili doktorunuz sizden bazı testler isteyebilir. Eğer tehlike gösteren bir durum yoksa bu yönteme başvurabilirsiniz.

Liposuction Uygulaması Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

Bu uygulamayı yaptıran kişiler tekrar kilo alma durumuyla karşı karşıya kalırlar. Bu yöntem sizin yağlarınızı alabileceği gibi dikkat etmemeniz durumunda tekrar kilo almanıza da neden olacaktır. Uygulamayı yaptırdıktan sonra tekrar kilo almamak için spor ve diyet yaparak bu durumu desteklemelisiniz. Çok sık kilo alıp verme durumunuz da liposuction bir işe yaramayacaktır.
Bölgesel yağlanma yöntemi deri de meydana gelen sarkmalara da çözüm bulmaz. Bu yöntem ile sarkmaları toparlama gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle özellikle doğum yapan kadınların bu konuda dikkat etmesi gerekir.

Liposuction ve Lazer Lipoliz Farkları

Lazer lipoliz, diod lazer uygulaması yapılarak direkt yağ hücrelerinin zarlarının patlatılması sağlanır. Yağ aldırma yönteminde olduğu gibi bölgesel fazlalıklardan kurtaran bu yöntem çene altı ve yüz bölgesi cilt gevşekliğinde bu gevşekliğin giderilmesini de sağlar. En önemli fark ise yağ dokularının atılması şeklidir. Liposuction da yağ dokuları kanüller ile vücuttan atılırken, lipoliz yönteminde ise idrar yolu ile atılır. Bu nedenle yağ dokuları idrarla atılamayacağı durumlar da liposuction yöntemi uygulanır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında iyileşme yağ miktarına göre değişiklik gösterir. Ancak çok fazla günlük hayatı etkilemez.

 • Egzersiz gibi aktivitelerden bir süre uzak kalmanız gerekir.
 • Doktorun talimatlarına uyarak dinlemeniz de fayda var.
 • Özellikle alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri tüketmemeniz de fayda var.
 • Çok fazla ağrı hissettiğiniz zaman ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Enfeksiyon riskine karşı doktorunuz tarafından antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir.

Yapılan bu yöntemin tam olarak sonuçlarını görmek için 6 ay beklemek gerekebilir. Ancak kilonuzu korumak ve kalıcılığını sağlamak için mutlaka dikkat etmek gerekir. İşlemden sonra tekrar kilo alımı olursa fark bir bölgede yağ birikimi oluşabilir. Bu nedenle liposuction yaptıranlar yağsız yemekler ve protein yemekleriyle birlikte diyeti desteklemeleri gerekir.

Liposuction İşleminden Sonra Çok Ağrım Olur Mu?

Liposuction işlemi yaptırdıktan sonra o bölgede şişlik ve ödem olacaktır. Hatta belli bir süre morarma da oluşabilir. Bu durumun geçmesi biraz zaman alabilir. Operasyon sonrasında oluşabilecek tüm ödem, morarma ve şişkinlikler için doktorunuzun talimatına dikkatli bir şekilde uymanız gerekmektedir. Ağır hareketlerden mutlaka kaçının. Bir süre vücudunuza zarar veren şeylerden uzak durmanız da fayda var.

Liposuction – Yağ Aldırma

Aşırı kilo alma kişide pskolojik huzursuzluğa, güvensizliğe ve yaşamında mutsuzluğa neden olabilir. Bazı kişiler kilo alıp verememe durumundan aşırı etkilenir. Bu gibi durumlarda LİPOSUCTİON ve benzeri işlemler yaptırabilir.

Yapılabilen işlemler;

 • İnfrasonic lipoliz (Titreşim dalgaları ile yağ yakımı)
 • Vaser (Ultrason dalgalarıyla yağ yakımı)
 • Radyofrekans (Ses dalgaları ile yağ yakımı)
 • Lazer (Lazer dalgaları ile yağ yakımı)

Yapılabilen bu işlemlerden hangisi uygun ise hastaya o uygulanır. Yaptığımız tüm işlemlerde sizin taleplerinize öncelik veriyor ve size en uygun işlemi belirtmeye gayret ediyoruz. Liposuction işlemi haricinde yaptığımız birçok ameliyat ve işlem bulunmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi ameliyatı hakkında bilmek istediğiniz bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Operasyon sonrasında gerekli olursa özel korseler kullanılmalıdır. Ödem ve morluklar oluşabilir. İyileşme süreciniz ilerledikçe ödem ve morarma kaybolacaktır. İşlemden bir hafta sonra dikişler. 15 gün 1 ay arası hastanın bir şikayeti yoksa günlük yaşamına geri dönebilir.

Hangi Bölgelere Liposuction Yapılabilir?

 • Kalçalar
 • Boyun
 • Üstkol
 • Karın ve bel çevresi
 • Meme (Erkek ve kadın)
 • Uyluk iç ve dış yanı
 • Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri

Erkekler İçin Liposuction

Erkeklerin yapısal özellikleri kadınlardan farklı olmakla birlikte, erkeklerin yağlanma bölgeleri sadece göbek, karın ve bel çevresidir. Bu yağların altında tabii ki kas kütleleri vardır. Dolayısı ile bu ameliyatta amacımız erkeklerde en çok yağ oranını almak. Kadınlarda ise görünüşü ve doğallığı korumak için çok yağ alma oranında aşırıya kaçmamaya özen gösteriyoruz.

Erkek hastalarda işlem amacı kasları ortaya çıkarmaktır. Deri altı yağ dokusu inceldikçe ortaya çıkan halk dilinde “baklava baklava” gözüken kasları ortaya çıkarmış oluyoruz.

Liposuction işlemi Ücretleri Ne Kadar?

Liposuction işlemi 2020 ücretlerini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.