Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapaklarının görünüşü bütün bir yüz ifadesini etkilemekte ve kişiyi olduğundan daha yorgun hatta daha yaşlı gösterebilmektedir. Bu nedenle son dönemlerde oldukça popüler bir uygula haline dönüşen göz kapağı ameliyatı, göz kapaklarının daha iyi bir görünüm kanmalarını sağlamak için uygulana cerrahi yöntemlerin başında gelmektedir.

Göz kapağı estetiği olarak da ifade edebileceğimiz göz kapağı ameliyatı üst kapakta, alt kapakta ya da her iki kapakta da işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Göz kapağı ameliyatı ile aynı zamanda aşağıdaki sorunlar da çözüme kavuşturulmuş olmaktadır;

  • Üst göz kapağındaki doğal görünümü bozan sarkmış cilt düzeltilir. Bu sarkan cilt aynı zamanda kişinin görmesini de zorlaştırmaktadır.
  • Göz kapaklarında meydana gelen şişlik ve yağ birikintileri giderilir.
  • Gözaltı torbaları giderilir.

Kimler göz kapağı ameliyatı olabilir?

Genel olarak söz kapağı ameliyatına uygun olan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İyileşme sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşamayacak, tıbbi rahatsızlığı olmayan kişiler,
  • Çok ciddi göz sorun ve problemleri olmayan kişiler göz kapağı ameliyatı olabilmektedirler.

Ancak yine de göz kapağı ameliyatı olmaya karar veren kişilerin tüm gerekli laboratuvar testleri ve tıbbi değerleri doktor tarafından değerlendirilir.
Bunun ardından hastanın eğer sigara kullanıyorsa mutlaka ameliyattan 1 ay öncesinde sigarayı bırakması gerekir. Ayrıca aspirin ve bitkisel takviyeler gibi kan sulandırıcı madde ve ilaçları ameliyat öncesinde kesmek gerekmektedir.

Göz kapağı ameliyatı uygulaması nasıl yapılır?

Bilindiği gibi göz kapağı deri, kas, faysa ve yağ paketleri olmak üzere dört yapısal tabakadan oluşmaktadır. Bu bölgelerde gerçekleştirilecek olan operasyon içinse lokal anestezi uygulanmaktadır. Üst göz kapağı ameliyatı esnasında üst göz kapağı lokal anestezi ile uyuşturulur ve fazlalık deri ile birlikte alttaki kasın da bir kısmı alınır. Eğer gözyaşı bezinde de bir sarkma mevcutsa bu bölüm yukarıya asılır ve eriyen dikişlerle kapatılarak işlem sona erdirilir.

Alt göz kapağı ameliyatında ise yine lokal anestezi ile alt göz kapağı uyuşturularak deri ve kas kaldırılır. Fıtıklaşmış olan yağ paketlerinin alınmasından sonra fazla deri ve fazla kasın bir kısmı alınarak eriyen dikişlerle alan kapatılır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Göz kapağı ameliyatı sonrasında ortaya çıkan yara izleri göz kapağı bölgesinin doğal yapıları içinde gizlenebilmektedir. Ancak yine de cerrahi operasyon sonrasında hastanın iyileşme sırasında aşırı kuvvet, aşınma veya harekete maruz kalmaması oldukça önemlidir. Göz kapağı ameliyatı geçiren birçok hasta ortalama olarak 10 ila 14 gün içerisinde iyileşme sürecini tamamlamaktadır. Fakat bazı hastalarda bu süre tam olarak iyileşme açısından birkaç ayı bulabilmektedir.

Alt ya da üst göz kapağı ameliyatının ardından ortaya çıkan şişlik ve morluklar yok olmaya başladıkça göz kapaklarının istenilen şekli ortaya çıkmaya başlar. Ve yüz daha dinç ve daha genç bir görünüme sahip olur. Fakat iyileşe sürecinde gözler konusunda oldukça dikkatli ve hassas davranmak gerekir. Bu esnada yağlandırıcı merhem ve soğuk kompresler uygulanabilir. İyileşme aşamasında herhangi bir enfeksiyon riskine karşılık birtakım önlemler alınmalı ve uygulanmalıdır. Bu süreçte doktor tarafından önerilen ilaç, soğuk kompres ve merhem ile şişlikler, çürük ya da tahrişler kontrol altına alınabilir. Ve hastanın iyileşme işlemi tamamen tamamlanana kadar mutlaka siyah renkli güneş gözlükleri kullanması ve gözlerini güneş ışınlarından da koruması gerekmektedir.

Bu sürecin tamamlanmasına doğru ise artık yavaş yavaş istenilen göz estetiği kendisini göstermeye başlayacaktır. Hasta göz altı torbalarından ve düşük göz kapaklarından kurtularak daha genç ve dinamik bir ifade kazanacaktır.

Ameliyata hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

Herhangi bir göz şikayetiniz varsa (göz tansiyonu, göz kuruluğu, lens ve gözlük kullanımı gibi) bir göz hekimine muayene olmalısınız. Ameliyattan önce kullandığınız tüm ilaçları, özellikle de kan sulandırıcı ilaçları, geçirmiş olduğunuz ameliyatları mutlaka bize bildirmelisiniz.

Operasyon Süresi

Sadece üst göz kapağınıza işlemler yapılacaksa yaklaşık 20-25 dakika sürebilir. Her iki göz kapağınıza yapılması gereken bir işlem varsa (üst ve alt göz kapakları birlikte) işlem süresi yaklaşık 1,5 saat sürebilir. Ameliyat sonrasında genellikle aynı gün taburcu olunur. Hastaneye yatmanız gerekmez.

Son teknolojileri ve ustalığımızı kullanarak yaptığımız birçok başarılı ameliyat türleri mevcuttur.

Kepçe kulak ameliyatında başarıyı yakaladık ve kalıcı sonuçlar alıyoruz. Kepçe kulak ameliyatı hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Anestezi Türü

Genellikle lokal anestezi altında da yapılır. Ancak hasta ve hekimin ortak kararları sonucunda genel anestezi de yapılabilir.

Göz kapağı ameliyat ücreti ne kadar?

Göz kapağı ameliyatı 2020 ücretlendirmesini bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.