Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Cerrahi

Bilimin bıçakla gelen sanatı, ESTETİK PLASTİK CERRAHİDİR (söz:Murat GÜREL) ;

Estetik cerrahi doğuştan ya da sonradan meydana gelen dış görünümdeki kusurların düzeltildiği, yaşlanmaya bağlı değişimlerin geriletildiği, gençlik ve güzellik için çalışan cerrahi bir daldır. Görünüşün kendine güveni etkilemesi yanı sıra dış görünüşteki bir takım bozukluklar ilerleyen yaşlarda sağlık sorunlarına da neden olabilir. Estetik cerrahi kişilerin daha hoş şekilde görünmesini sağladığı gibi oluşabilecek sağlık sorunlarına da önlemdir. Estetik cerrahi aynı zamanda kozmetik cerrahi adı ile de anılır. Aslında plastik cerrahi bütününe estetik cerrahi denilir.

Zamanla şeklini kaybetmiş veya istenilen bir yapıya hiçbir zaman ulaşamamış doku ve organların yeniden yapılanması adına çözüm yolu olarak ortaya çıkan estetik cerrahi alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Ayrıca estetik cerrahi işlemi bir tedavi yöntemi değildir. Mevcut olan bir hastalığın tedavisi için yapılmaz. Estetik cerrahi sağlıklı kişilerin vücutsal görünümleri için yapılır. Bu operasyonu ise sıradan bir tıp merkezi ya da hastane yerine mutlaka alanında uzman doktorların bulunduğu tam teşekküllü bir hastanede yaptırmak gereklidir.

Cerrahi denildiğinde birçoğumuzun aklına operasyon sonrası dikiş izi, kesikler gelir. Fakat estetik cerrahi operasyonlarında dikiş izi yara gibi durumlar genellikle görünür değildir. Aynı zamanda estetik cerrahide operasyonsuz olan dolgu, deri lazer uygulamaları, kök hücre yöntemi de bulunur. Operasyon dışı bu tarz uygulamalarında yine uzman estetik cerrah tarafından yapılması gereklidir.

Estetik Cerrahi Alanları

Estetik cerrahi ile düzeltilen uzuvlar; burun, kulak, meme, jinekomasti, erkekte ve kadında karın bölgesi şekil düzeltmesi, yüzde yapılan yenileme uygulamaları ve vücut şekillendirme şeklindedir. Tüm bu uygulamalar operasyon olsun ya da olmasın estetik cerrahi uygulamalarıdır Ayrıca yara izlerinin yok edilmesi, benlerin alınması, botoks, cilt gençleştirme, yüz askıları gibi işlemlerde estetik cerrahi uygulamaları olarak kabul edilir.

Burun Estetiği Cerrahisi

Günümüzde her gün yeni yöntemlerin ortaya çıktığı ve en sık yaptırılan cerrahi operasyon burun estetiğidir. Özelliklede doğuştan gelen kemerli burun görüntüsünün tercih edilmemesi nedeni ile yaptırılır. Kemer ve burun kemiğindeki eğrilik bir süre sonra burun tıkanıklığına ve nefes darlığına neden olabilir. Tüm bunların önüne geçmek adına hem de hoş bir görünüm adına burun estetik operasyonları yapılır. Amaç burunun düzgün görünmesini sağlamak ve ilerde yaşanacak problemleri engellemektir.

Meme Estetiği Cerrahisi

Güzel ve alımlı görünmek isteyen bayanların sık sık başvurduğu meme rahatsızlıklarında cerrahi yöntem meme büyütme, küçültme ve sarkma düzeltmeleri şeklindedir. Memede meydana gelen deformasyonların ve asimetrinin giderilmesi ve yağ dokularının azaltılması için estetik cerrahi yöntemlerinden uygun olanı kullanılır. Daha hoş görünmek ve daha alımlı görünmek amacı ile kadınların yaptırdığı bu operasyonlarda çoğunlukla istenilen sonuç elde edilir.

Yüz Estetiği

Yüzün daha sağlıklı ve daha genç gözükmesi amacı ile yapılan yüz estetiği kadın erkek herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Dolgu, yüz germe, göz kapağı, ağız çevresi ve diğer yüz içerikli işlemlerin tamamını kapsar. Aynı zamanda çene büyütme ve küçültme, kulak şeklindeki bozukluğun düzeltilmesi de yüz estetiği operasyonları arasında sayılır. Estetik cerrahi açıdan bunların çoğu bir operasyon içermese de estetik cerrahi alanına girer.

Vücut Şekillendirme Estetiği

Estetik cerrahinin genel amacı hoş olmayan uzuvların düzeltilmesidir. Yüzün dışında yer alan fazla kilolar sebebi ile yapılan müdahaleler de estetik cerrahi olarak kabul edilir. Yağ enjeksiyonları, karın germe, karın estetiği, bacak şekillendirme ve bel inceltme estetikleri estetik cerrahi alanına girer. Daha hoş bir görünüm için yapılan tüm estetik operasyonlarda alanında uzman bir doktor uygulaması çok önemlidir. Aksi takdirde yapılan bu tür müdahaleler büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.