Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Title:

Description:

Kepçe Kulak Ameliyatı

OTOPLASTİ 

Kulağın estetik operasyonuna Otoplasti denir. Halk arasında kepçe kulak diye anılan Belirgin Kulak Deformitesi (Prominent Ear Deformitesi) ‘inde sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca bunun dışında doğuştan ve sonradan kazanılmış çeşitli kulak deformitelerinde de kulağın estetik görünümünü oluşturmak adına Otoplasti ameliyatları Plastik Cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Bunlar içerisinde; cup ear deformitesi, bifid ear lobe, kulak laserasyonları, katlantı sorunları, Helikal bozukluklar,..vs. vardır.

Bu ameliyatı 6 yaşını doldurmuş, 7 yaşına girmiş ve kulak gelişimini büyük ölçüde tamamlamış olan çocuklar ve üzeri yaşlardaki herkes olabilir.  Genel anestezi ve lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Bu cerrahide çeşitli teknikler olmakla birlikte ben kişisel deneyimim ile daha çok açık teknikleri tercih etmekteyim. İple askılama yöntemlerini, hastalarda sonrasında gelişen geçmeyen ağrılar, üzerine yatamama, ekspozisyon şikayetleri,.. gibi nedenlerle pek uygulamıyorum. Açık tekniklerle daha zor durumların bile düzeltilmesi mümkün olduğu gibi, askılama tekniklerinde karşılaşılan sorunlar pek görülmemektedir. Fakat cerrahi riskler açık tekniklerde biraz daha fazla olup uzman ellerde yapılması uygun olur.

Cerrahi öncesinde mutlaka sigara kullanıyorlarsa ameliyattan 1 ay öncesinde bırakmaları gerekir. Kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçları ve bitki çaylarını da ameliyattan 2 hafta öncesinde bırakmaları gerekir.

Cerrahi sonrası da hastalar en az 4 hafta kadar kulak bandı kullanmalıdır. 2 ay kulakları üzerine yan yatmamalıdır. 

 

Kulaklar vücudun en önemli görevleri yerine getiren organlarından biridir. Kulaklarda yapılacak işlemler bu nedenle hassastır ve işin ehli tarafından yapılmasında fayda vardır. Op. Dr. Murat Gürel, kepçe kulak operasyonlarını yüksek sağlık standartlarına uygun olarak, uzman ekibiyle birlikte gerçekleştirmektedir. Siz de Op. Dr. Murat Gürel’in seçkin ve ayrıcalıklı misafirleri arasına katılmak, güvenli ve doğru bir kepçe kulak ameliyatı olmak, arzu ettiğiniz estetik görünen kulaklara sahip olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Kolay Mı?

Kepçe kulak ameliyatı kolay mı sorusu ilgili kişilerin sorduğu önemli sorulardan biridir. Kepçe kulak ameliyatları oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kepçe kulak ameliyatında kısa süren operasyonun ardından özellikle de genel anestezi uygulanmamış hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Operasyonda yapılacak olan kesiler kulak arkasında olur ve genellikle emilebilir sütürler tercih edilir. İyileşme süreci en fazla bir ay ila 45 gün  arasında sürmektedir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Mi?

Kepçe kulak ameliyatı riskli mi sorusu ilgili kişilerin yönlendirdiği ve cevaplandırılmasında fayda olan önemli sorulardan biridir. Kepçe kulak ameliyatı yani otoplasti ameliyatı genel olarak düşük riskli ameliyat grubunda yer almaktadır. Ameliyat sonrasında görülebilecek komplikasyonlar, her operasyon sırasından görülebilecek komplikasyonlarla aynıdır.


Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.