Genital Estetik

Genital Estetik

Title:

Description:

Genital Estetik

Kadın genital estetik konusu günümüzde artan bir şekilde hastalar ve doktorlar tarafında da konuşulmaktadır. Doğum sonrası oluşan vajinal laserasyonlar, konjenital  büyük ve küçük dudaklarda büyüklük ve şekil bozuklukları olan ve bu sebeple cinsel sorunlar yaşayan kişilerde, ayrıca zayıflık veya yaş nedeniyle gelişen atrofi gibi durumlarda plastik cerrahinin bir konusu olarak kişilere yardımcı olunmaktadır.  Bu konuda yapılan işlemler; Labium majuslara, Labium Minuslara, Hood bölgesine, Pubise, Vajinaya, Vajinal orifis (hymen)e, yapılır. 

 

Genital Estetik, doğası gereği oldukça riskli ve hassas operasyonlardır. Bu operasyonların güvenilir ve işinin ehli doktorlarla yapılmasında fayda vardır. Bu nedenle gonadektomi ve hymenoplasti operasyonları için sizlere Op. Dr. Murat Gürel’i önereceğiz. Yüksek sağlık standartlarında hizmetlerini sürdüren, kaliteli tıbbi malzemeler kullanan ve misafirlerine ayrıcalıklı bir hizmet sunan Op. Dr. Murat Gürel ile görüşmek için hemen uzman ekibiyle iletişim kurabilir, siz de Op. Dr. Murat Gürel’in ayrıcalıklı ve güvenilir dokunuşlarıyla arzu ettiğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Dış Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

  • Labioplasti
  • Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu
  • Pubis estetiği

İç Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

  • Hymenoplasti
  • Vajinoplasti

 

Genital Estetik Neden Yapılır? Vajinada His Kaybı Olur Mu?

Dış genital bölgenin güzel ve orantılı görünebilmesi için simetri önemlidir. Genital estetik ameliyatında genital bölgenin simetriğini sağlamak ve genç görünümünü ve doğallığını sağlamak adına lifting ameliyatları ile danışanlara yardımcı olunur.  His kaybı da operasyonu olanlar tarafından tariflenmeyen bir durumdur.

PUBİS ESTETİĞİ

Edebiyatta Venüs tepesi, tıpta Mons Pubis olarak isimlendirilen, vulvanın ön kısmında olan yağ dokusundan zengin, kılların zengin olduğu bölgedir. Bu bölgenin fazla belirgin olması kadınlar tarafından kıyafet seçiminde sorun olabilmektedir.  Ayrıca  kilo alıp verme nedeniyle sarkmalar ve katlanmalar olabilmektedir. Belirginliğinin arttığı durumlarda liposuction yaklaşımı ile inceltilmektedir. Sarkma ve katlantıların olduğu hastalarda lifting ve reduction yöntemleri ile monsplasti yapılmaktadır. Bu gibi yaklaşımlar ile hastaların sosyal ortamlarda rahat dolaşabilmeleri mümkün olmaktadır.

LABİOPLASTİ MİNUS

Bayanlar tarafından genital estetik ameliyatı olarak en çok tercih edilen labium minuslara labioplasti yapılmasıdır. Labium majusların arasından sarkan büyük ve çeşitli şekillerde labium minuslar, cinsel ilişki sırasında sorunlara sebeb olurlar. Partnerler arasında kurulan cinsel ilişkilerde ağrı, danışanlar tarafından dile getirilen en büyük şikayettir. Labium minuslar çeşitli eksizyon teknikleri ile küçültülmektedir.  Plastik cerrahlar tarafından hastaya en uygun flep teknikleri ile estetik ve fonksiyonel bir şekilde onarılmaktadır.

LABİOPLASTİ MAJUS

Labium Majuslara estetik isteklerle ile cerrahi işlemler yapılmaktadır.  

  1. Labium Majuslar yapısal olarak, kilo alma kaynaklı yada ergenlikte hormonal gelişimler ile iri yapılı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda anatomiye uygun olarak kısmi eksizyonlar planlanarak, Labioplastiler ile Labium Majusların redüksiyonu yapılmaktadır. Ayrıca tek başına yada kombine bir şekilde liposuction uygulamaları da yapılabilmektedir.
  2. Kilo vermeye bağlı yada menopoz gibi östrojen hormon seviyelerindeki azalma kaynaklı Labium Majuslarda gelişen hacim azalmaları Yağ Greft Uygulamaları ile yerine konulmaktadır. Hacim azalması ile sarkma etkileri olan hastalarda kombine lifting cerrahileri yapılabilmektedir.

Plastik cerrahların yıllardır uyguladığı ve geliştirdikleri bu gibi tekniklerle Labium Majus Estetik cerrahisi yapılmaktadır.

HOODEKTOMİ

Labium Minusların klitorisi örten yukarı yerleşimli uzanımlarının normalden büyük ve sarkık olmasında yapılan estetik girişime Hoodektomi yada Hoodoplasti denir. Genellikle Labioplasti ameliyatları ile kombine yapılır. Labiohoodoplasti veya Hoodolabiloplasti denir.

HYMENOPLASTİ

Kızlık zarının ilk anatomisine uygun olarak onarılması işlemine Hymenoplasti denir. Kızlık zarı dış ortam ile vajina arasında kısmi bariyer oluşturur. Vajinanın hemen  ağız kısmında bulunur. İnce ve esnek bir yapıdadır. Çeşitli şekillerde olur. Yapısı bozulmuş olan kızlık zarı danışanlar tarafından çeşitli sebeplerle onarılması istenmektedir. Var olan laserasyonlar tespit edildikten sonra ilk anatomisi tekrar oluşturulur.

VAJİNOPLASTİ

Belki de atlanılan, hastalar tarafından pek dile getirilmeyen vajinoplasti, vajinal daraltma ameliyatıdır. Mutlu bir cinsel birliktelik açısından her iki partner içinde önemli olan doyurucu haz duygusu için vajinoplasti ameliyatı, bazı danışanlar için gereklidir. Genellikle normal doğum sonrası oluşan vajinal yırtıklar ve genişleme nedeniyle oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda onarım sadece vajina orfisine sınırlı olmamalıdır. Vajina iç kısmına doğru uzanan skar takip edilerek iç kısımda da daraltma yapılmalıdır. Bu şekilde normal anatomi oluşturularak başarılı ve mutlu bir cinsel hayat danışanlarımıza sağlanır.

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Genital estetik kimlere yapılır sorusu ilgili kişilerin sorduğu önemli sorulardan biridir. Genital estetik operasyonları, 18 yaşını doldurmuş her bireye uygulanabilmektedir. Genital estetik operasyonları için medeni durum önemli değildir. 


Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.