Burun Estetiği

Burun Estetiği

Title:

Description:

Burun Estetiği

RİNOPLASTİ

Burun cerrahisi plastik cerrahinin pratiğinde en sık olan cerrahilerden biridir. Nefes alma fonksiyonu ile yüzün ortasında ilk göze çarpan bir organın estetiği olarak çok önemli olan bir ameliyattır. Nefes alma fonksiyonunu düzeltilirken septumdan çıkarılan ya da böyle bir sorunu olmayan fakat rinoplasti ameliyatı yapılan hastalarda septumdan çıkarılan kıkırdak ve kemik parçaları ile buruna yeni bir anatomik iskelet yaptığımız bu ameliyatta en iyi sonucu hastanın ilk ameliyatın da almak zorundayız. Çünkü sekonder (ikinci, üçüncü..) ameliyatlarda kullanılmış ve kalmamış olan kemik kıkırdak parçaları nedeniyle ve birinci ameliyata bağlı dokuda oluşmuş skarlar ve atrofi nedeniyle ameliyat başarısı ciddi oranda düşmekte ve düzelmeler daha zor olup daha agresif cerrahileri gerektirmektedir. Hastanın ilk ameliyatı aynı zamanda son burun ameliyatı olmalı ve bunun için her türlü çaba, dikkat ve özen operasyon sırasında gösterilmelidir. Benim şahsi tercihim ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal görünümlü, estetik ve nefes alan burunlar gerçekleştirmektir. Fakat ameliyatı yaparken önce hastamın isteklerini de değerlendirmekte ve uygunluğuna göre de gerçekleştirmekteyim. Tabi işler ameliyatı olmakla bitmemektedir. 

Ameliyat sonrası bakım, dikkat ve özen ameliyat kadar önemli olmaktadır. Ameliyat sonrası 3 ay gözlük kullanmamak ve 1 yıl kadar küçük travmalardan dahi korumak gereklidir. İlk altı ay kadar burun içinde kuruluk olmaması için günlük 3-5 kez nazal sprey ve gereken zamanlarda göz merhemleri ile burun içinin nemlendirilmesi gerekir.

 

BURUN AMELİYATI
AMELİYAT SÜRESİ 2-4 saat
Ameliyat öncesi yapılmaması gerekenler Parol harici analjezik (ağrı kesici) kullanılmaması. Bitki çayları tüketilmemesi. Düzenli kullanılan tüm ilaçların ve var olan hastalıkların doktora bildirilmesi. 
Ameliyattan ne kadar süre sonra gözlük kullanabilirim? Hastalar 3 ay sonra gözlük kullanabilir. Bu süre zarfında da lens kullanması önerilir. Operasyondan 2 hafta önce lense geçmesi önerilir.
Spor ne zaman yapabilirim? 3 ay her türlü spor önerilmez. 3 aydan sonra yüzme, fitness, plates..vs.   6 aydan sonra her türlü spor yapılabilir.
Tamponlar ne zaman çekilir ve ağrılı olur mu? Tamponlar ve sütürler ameliyattan 1 hafta sonra alınır. Silikon hava kanallı Doyle nazal tamponlar kullanılır ve yapışma olmadığı için ağrısı minimum olur.
Nazal spreyler ve göz merhemi kullanmak zorunda mıyım? Burun ameliyatında nazal mukoza kaldırıldığı için burun salgısı azalmakta ve kuruluk olmaktadır. Tekrar fonksiyon kazanana kadar yaklaşık 6 ay kadar nazal sprey günde 3-5 kez, göz merhemi 3 ay kadar günde 3-5 kez kullanmak gerekir. 
Nazal alçı veya atel ne zaman çıkarılır? Nazal thermoplastik atel operasyondan sonra kendisi düşene kadar kalır ve bu süre 1-2 hafta arasıdır. Ameliyattaki tekniğe bağlı olarak bazen nazal atel düşme sonrası ikinci kez uygulanır ve 1 aya kadar nazal atel tutulur.
Banyo ne zaman yapabilirim? Operasyondan 2 gün sonra tüm gövde yıkanabilir ve saçlar geriye doğru yüzü ıslatmadan yıkanabilir. Yüzde silinerek temizlenebilir. Nazal atel çıktıktan sonra buruna direkt su çarpmadan tüm baş yıkanabilir.
Güneş koruyucu kullanmak gerekli mi? Güneş koruyucu 30 faktörden yüksek olmalı ve gündüz saatlerinde düzenli 2-3 saat ara ile tüm yüze en az 3 ay uygulanmalıdır. Eğer kullanılmazsa, burunda hiperpigmentasyon dediğimiz güneş lekelerine sebeb olabilir.
Göz çevresi şişlik ve morluklar ne zaman geçer? Birinci haftada şişlikler, ikinci haftada morluklar geçer.
Burunun şişliği ne zaman geçer? Burun şişliği yani nazal ödem operasyondan 1 yıl süre içerisinde kaybolur. İlk 3 ayda büyük çoğunluğu geçer ve burunun ana hatları belirir. Sonraki 9 ayda burun zayıflamaya ve incelmeye devam eder. Burun ucu detayları ortaya çıkar ve güzelliği artar.

 

Burun estetiğinde milimler önemlidir. Bu derece hassas olan burun estetiğini mutlaka işinde uzman bir doktora yaptırmanız doğru bir karar olacaktır. Bunun için sizlere önerimiz Op. Dr. Murat Gürel’den hizmet almanızdır. Op. Dr. Murat Gürel’i, yüksek sağlık standartlarına sahip kliniği, uzman ekibi ile sizlere ayrıcalıklı hizmet vermektedir. Siz de bu ayrıcalıklı hizmetten yararlanmak için hemen Op. Dr. Murat Gürel’in ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

 

Op. Dr. Murat Gürel’in burun estetiğinde sunduğu hizmetler aşağıdaki gibidir.

  • Primer Septorinoplasti, 
  • Revizyon (Sekonder) Septorinoplasti, 
  • Etnik Rinoplasti,

 

Rinoplasti Burun Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti burun ameliyatı nedir sorusu ilgili kişilerin yönlendirdiği ve cevaplandırılması gereken önemli sorulardan biridir. Burun Estetiğinin diğer adı rinoplastidir. Rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlardır.

 

Burun Revizyonu Kaç Ay Sonra Yapılır?

Burun revizyonu kaç ay sonra yapılır sorusu ilgili kişilerin sorduğu önemli sorulardan biridir. Revizyon ameliyatlarında şekil bozukluğunun yanı sıra burundaki estetik ve fonksiyonel sorunlar da düzeltilebilmektedir. Revizyon ameliyatı için ilk ameliyattan en az dokuz ay ile bir yıl arasında iyileşme ve toparlama süresi geçmesi gerekmektedir.

 

Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Burun estetiği fiyatları ne kadar sorusunu cevaplandıralım. Burun estetiği operasyonlarının ücreti başvurulan sağlık kuruluşu ve doktorun söylemesi daha doğrudur. Çünkü her kişinin burnu kendine özeldir ve burun estetiği kişiye özel uygulanan bir operasyondur.


Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.