Plastik Cerrahi

Plastik Cerrahi

revision-rhinoplasty-home.jpg

Plastik cerrahi, zekanın bilim ışığında cerrahi teknikler ile insan vücudunda yansımasıdır. Bu yansımanın sonunda hasta ve doktor arasında mutlu bir paylaşım olması için tecrübenin de  değeri yadsınamaz. Bizlerin bakış açıları ve yaklaşımları var olan cerrahi teknikler ve kişisel tercihler ile çeşitlenir. Doğal olarak da zamanla değişimi kendi aralarında farklılıklar yaratan çok çeşitli eserler cerrahlarının yorumu ile ortaya çıkar. Bu plastik cerrahiyi diğer cerrahilerden ayıran benim gözümde  en önemli farktır.

İnsanlar teknolojik gelişmeleri kullanarak sürekli gelişim halindedir. Bu gelişimler bilim ışığında sistematik bir şekilde geometrik düzende uygulanırsa yaşanılası yerlerin inşa edildiği görülmektedir. Tam tersi bir durumda ise ne kadar teknolojik malzeme yada araçlar kullanılsa da organize olmayan uygunsuz ve karmaşık yerlerin  ortaya çıkarılması kaçınılmazdır. Her şeyin doğalı en güzeli olmakla beraber bizler bu doğalı günlük yaşantımızda sunni değerlerle aşırı besleyerek bozmaktayız. Asıl yapmamız gereken öncelikle insan doğalına yakın bir yaşam sürerek koruyucu bir yaklaşımla doğal güzellikleri korumak zorundayız. Ayrıca doğalı bozmadan rötüş yapar gibi kendi yapısına uydurarak eserleri makyajlamak herkesi büyük çoğunlukla tatmin edecek bir uygulamadır. Fakat bazıları abartıyı sever ve bu bütüne bakmadığı içindir. Bu gibi eserler ilkin çok beğenilse de moda  gibidir. Bir sezon çok “flaş” bir sonraki sezon “out”. Fakat “out” olunca onu düzeltmek mümkün olmamakta ve restorasyonlar gibi çok külfetli ve zor olmaktadır. Burada önemli olan bütünde ve doğalda bakmayı bilmektir. Burada anlattıklarım sanat ve zanaat gibi her konu ve alanda geçerli olduğu gibi plastik cerrahi uygulamalarında da geçerlidir.

Plastik Cerrahi GÖRSELDİR.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.Copyright by Dr. Murat Gürel 2023. All rights reserved.